Jak správně zabalit balík?

Ptáte se, proč je balení tak důležité?

Protože pokud by vznikla škoda na zásilce při přepravě vinou špatného zabalení, nelze očekávat náhradu škody v reklamačním řízení. Správně zabalit balík je asi ta nejdůležitější věc pro zdárné doručení nepoškozené zásilky příjemci. Proto si při balení dejte pozor, jakou krabici používáte a jak balík zabalíte.

Pokud máte zásilku těžší, větší nebo atypickou, napište nám a pokusíme se najít jiný způsob vyzvednutí a doručování.


Vsaďte na karton

Vsaďte na karton

Pamatujte, čím silnější, tím lepší. Dbejte na to, aby krabice nebyla příliš velká, protože se může při přepravě zmačkat a tím i poškodit obsah. Nesmí být příliš těsná, aby se při manipulaci neroztrhla. Zásilka by měla ležet na její nejdelší nebo nejtěžší straně.

Použijte výplň a pásku

Použijte vzduchové polštářky nebo bublinkovou folii a to alespoň 5 centimetrů od stěn krabice. Rohy a hrany oblepte páskou, zabráníte tak roztrhnutí krabice. Nezapomeňte, že nejzatíženějším místem je dno, dbejte proto hlavně na zabezpečení tohoto místa, klidně tam dejte více vrstev kartonu nebo polystyren. Při balení si pamatujte, že raději použít více vrstev balení, více výplně a lepící pásky, než pak plakat nad poškozeným zbožím.
Použijte výplň a pásku
Křehké věci a elektronika

Křehké věci a elektronika

Jestli to je možné, posílejte elektroniku jako televize, monitory či notebooky v originální kartonové krabici. Křehké a skleněné věci balte do silných, 5ti vrstvých kartonových krabic a nešetřete výplní po všech stranách. Samotné označení zásilky jako křehké, neklopit a podobně, ji před poškozením určitě neochrání.

Napište adresy na balík

Přestože kurýr každou zásilku opatří štítkem s čárovým kódem s údaji o odesílateli a adresátovi, stát se může cokoliv. V případě, že se štítek s čárovým kódem zničí, balík je umístěn do dočasného skladu v překladištích, kde se pak zpětně dohledává odkud a kam měl jít. Proto je adresa na balíku nejjednodušším způsobem, jak tomu předejít.

 

Napište adresy na balík
Zvažte a změřte zásilku

Zvažte a změřte zásilku

Jestli již máte balík zabalený, je čas ho zvážit a změřit. Udělejte to co nejpřesněji, protože případné váhové rozdíly nám může přepravce doúčtovat a na ty Vám bude následně vystavena faktura k doplatku. V některých případech nesprávného zadání rozměrů nebo váhy může být zásilka vyloučena z přepravy. Případně mohou být naúčtovány další příplatky za nadrozměr nebo nadváhu. 

Poslední kontrola balíku

Přepravci FEDEX, TNT, DHL a GLS vyžadují pro přepravu pravidelný tvar kartonové krabice a pokud je zásilka zabalená jinak, mohou přepravu odmítnout. TIP: Nebalte balíky do černé fólie, protože čtečky v překladištích dopravců můžou mít problémy s načítáním čárových kódů z balíků.

Poslední kontrola balíku
Jak zabalit zboží na paletě?

Jak zabalit zboží na paletě?

Důležité je zabalit celou paletu včetně její základny pomocí stretch fólie. Zboží musí být zafixováno napevno k paletě pomocí minimálně dvou i více vázacích popruhů tak, aby při přepravě zůstalo na svém místě. Zboží nesmí přesahovat okraj palety a všechny rohy zásilky musí být zajištěny např. lepenkovými rohy. Palety musí být bez závad a označeny znaky IPPC nebo EPAL, kde tyto znaky uvádějí původ palety a způsob ošetření dřeva. Těžiště palety by mělo být přibližně uprostřed. Je důležitá dostatečná stabilita, pevnost a kompaktnost paletové jednotky.

POZOR na NESTOHOVATELNOST PALETY.
Nestohovatelná paleta je paletový kus, který nemá pravidelný tvar, a nemůže na sobě nést svou povahou či balením další zásilky. Kurýrní společnosti se snaží využít své přepravní kapacity na maximum. Palety tvoří spodní základnu pro stohování dalších zásilek. Pokud k tomu paleta není přizpůsobena, bude zde aplikován dodatečný příplatek 4.500 Kč.